۰۸ مرداد ۱۳۹۴
گیاهان زینتی حسن یوسف

معرفی گیاهان زینتی آپارتمانی و گیاهان زینتی فضای باز و گلهای فصلی

مقدمه آشنایی با گیاهان زینتی و گل فصلی

در این بخش با برخی واژه ها و سپس با شیوه کاشت، داشت و برداشت گیاهان زینتی و گلهای فصلی آشنا خواهیم شد. شمارگیاهان زینتی چند هزار گونه است. آنها در طول تاریخ و به تدریج از گوشه و کنار دنیا گردآوری شدهاند. بنابراین زادگاه هریک به اقلیم ویژهای تعلق دارد و نیازهای هر یک از آنها به نور، خاک، آب، دما و رطوبت با دیگری تفاوت میکند. گل فصل مورد پرورش باید از نظر نیازهای گفته شده یکسان باشند. از این رو پرورش همزمان آنها در یک واحد تولیدی کاری ناممکن است و اگر هم ممکن باشد غیراقتصادی خواهد بود. گیاهان  زینتی اقلیمهای گرم و مرطوب در مناطق معتدل، گلخانه ای و آپارتمانی محسوب میشوند و بر عکس گیاهان زینتی مناطق معتدل در اقلیمهای گرم، گلخانه ای و آپارتمانی به حساب میآیند به شرط اینکه نور لازم برای آنها فراهم شود.

گیاهان زینتی آپارتمانی هایپوستس
گیاهان زینتی آپارتمانی هایپوستس
گیاهان زینتی
گیاهان زینتی

به دلیل اینکه گیاهان زینتی گسترۀ زیادی دارند، آنها را به گروههای زیر تقسیم بندی میکنیم:
۱ گلهای فصلی
۲ گیاهان گلدانی
۳ درختان، درختچه ها و پیچهای زینتی
۴ گلهای شاخه بریده

گلهای فصلی

تعریف گل فصلی: به گیاهانی گل فصلی می گویند که چرخه زندگی خود را در طی یک فصل رشد به پایان می رسانند یعنی در یک فصل، رشد و نمو کرده، گل داده، تولید بذر یا اندام ذخیره ای نموده و در پایان فصل کل گیاه (گلهای فصلی یکساله)و یا قسمتهای هوایی گیاه ( گیاهان فصلی دوساله) از بین می رود.

گل فصلی گازانیا
گل فصلی گازانیا
گل فصلی کوکب بذری
گل فصلی کوکب بذری

تقسیم بندی گلهای فصلی :

 گلهای فصلی فصل گرم (تابستانه):

به آنهایی گفته می شود که گلدهی خود را در هوای گرم و معمولاً در مای بالای۳۰درجه سانتیگراد انجام می دهند، بذر این نوع گلهای فصلی در اواخر زمستان کشت می شود و در اواخر بهار بـه محـل اصلی منتقل می گردد و با سرد شدن هوا و یخبندان از بین می رود مثل گازانیـا، جعفـری، تـاج خـروس، دکمـه ای، نـاز،پریوش،اطلسی، سلوی، آهار، شاهپسندیکساله، رعنازیبا، کوکب کوهی و …

گل فصلی فلوکس
گل فصلی فلوکس
گل فصلی سینرر
گل فصلی سینرر

گلهای فصلی فصل خنک (پاییزه):

به آنهایی گفته می شود که گلدهی خود را در هوای خنک و معمولاً در دمای زیر ۳۰درجه سانتیگراد انجام می دهند. اوج گلدهی در اوایل بهار قرار دارد. بذر این نوع گلهای فصلی در اواخر تابستان سال قبل کشت می شود و از اوایل پاییز تا اواخر زمستان به محل اصلی منتقل می گردند، به سرما مقاوم هستند و با گـرم شـدن هـوا اکثر این گلها از بین می روند و یا گلدهی آنها به پایان می رسد. مثل بنفشه، میناچمنی، همیشه بهار، میمون، قرنفل و…..

گل فصل پاییزه میخک
گل فصل پاییزه میخک
گل فصلی پاییزه داوودی
گل فصلی پاییزه داوودی

آماده سازی بستر کاشت :

-۱ قبل از هر کاری ابتدا سطح باغچه مورد نظر را از بقایای ضایعات گیاهی و سنگ و نخاله تمیز می کنیم. سپس به انـدازه دو بیل پر کود دامی پوسیده به ازاء هر مترمربع در سطح باغچه پخش می کنیم .

-۲ باغچه را جهت مخلوط نمود ن کود دامی با خاک و همچنین رفع فشردگی خاک تا عمق نفوذ ریشه گل که حـدوداً ۲۵ تـا۴۰سانتی متر است پابیل نموده و خاک را بر می گردانیم .

-۳ در حین زیر و رو نمودن خاک ضایعات و سنگ و نخاله حاصل را از باغچه خارج می کنیم

-۴ سطح خاک باغچه را مسطح کرده تا در هنگام آبیاری پس از کاشت آب به تمام سطوح برسد

نکته:

پس از شروع گل دهی و در صورت امکان بهتر است گلهای پژمرده و خشک شده حـذف گردنـد . ایـن عمـل چنـدین مزیـت
دارد :
-۱ اینکه باعث تمیز ماندن و زیباتر شدن باغچه گل فصلی می گردد
-۲ با حذف بذرهای در حال تشکیل انرژی گیاه صرف تولید گلهای بیشتری می گردد و باعث تحریک گلدهی می گردد .
-۳ با حذف گل انتهایی باعث منشعب شدن گل فصلی و اصطلاحاً ک هپ ای و پر پشت شدن باغچه گل فصلی می گرد د که این
خود در ایجاد باغچه ای متراکم از گل نقش بسزایی دارد

گلهای دائمی:

این گلها می توانند برای ۲ سال یا بیشتر در زمین باقی بمانند و هر سال در فصل گلدهی خاص خودشان گلدهی داشته باشند. مانند گل رز، اختر، کوکب

 

گل دائمی رز
گل دائمی رز
۳۱ تیر ۱۳۹۴
طراحی فضای سبز با استفاده از سنگ

باغ صخره ای چیست؟ فروش سنگ رودخانه ای،طراحی فضای سبز بااستفاده از سنگ رودخانه ای

باغ صخره ای چیست؟چگونه از سنگ و صخره در طراحی فضای سبز بهره مند شویم؟

هرگونه استفاده از سنگ یا صخره در طراحی باغ به گونه ای که در نگاه اول سنگ موجود در فضای مورد طراحی مورد توجه باشد و منظره ای صخره ای در کنار گیاهان مختلف به چشم بخورد  به منزله باغ صخره ای میتوان نام برد البته در این خصوص اصول و قواعد کلی را باید رعایت کرد

باغ صخره ای

طراحی و تزیین باغچه یا فضای ویلا،باغ،باغچه با سنگ یا هرنوع مواد یا متریال طبیعی مثل انواع سنگ رودخانه ای یا استفاده از باکس های سنگی ،حاشیه کاری باغچه ها با سنگ های زیبا جان و روح تازه ای به محیط پیرامون ما میبخشد لذا علم و هنر چگونگی استفاده از این مواد در طراحی میتواند جلوه بخشی دو چندانی به فضای پیرامونی ما ببخشد.

 

کاربرد سنگ در طراحی فضای سبز

انسانها از ابتدا علاقه مند به حضور در طبیعت بوده اند لذا همواره میکوشیدند تا محیط زندگی اطراف خود را با استفاده از مواد طبیعی مانند سنگ و یا چوب به طبیعت نزدیک کند تا مادامی که از همهمه ها و گرفتاری های روزمره رهایی میابد زمانی را با گذراندن در محیطی برگرفته از طبیعت بگذراند و به آرامش برسد.

 

تزیین باغچه با سنگ رودخانه ای
تزیین باغچه با سنگ رودخانه ای

تزیین باغ با صخره و سنگ

یکی از شیوه های مرسوم در طراحی باغ به کارگیری سنگ و یا صخره در کنار گونه های گیاهی میباشد که جلوه ای زیبا از طبیعت را خلق میکند.

در این زمینه استفاده از متخصصانی که گونه های مناسب باغ سنگی  را به شما معرفی میکنند و یا در جانمایی سنگ و صخره به شما کمک میکنند میتواند در خلق و ایجاد باغی زیبا  در طراحی مناسب باشد.

باغ صخره ای
باغ صخره ای

اگر دوست دارید محیط فضای سبز منزل یا ویلای خود را آرامش بخش بسازید ، باید در نظر داشته باشید که از عوامل طبیعی  بهره بگیرید.

مناظری مانند صخره ها ، چشمه , جوی روان ، صدای آب و ….. هرچه این عناصر طبیعی تر باشند احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

۳۱ تیر ۱۳۹۴
چمن کاری نشایی

چگونه چمن کاری کنیم؟اصول مدیریت و نگهداری چمن،کاشت چمن

مقدمه :

چمن و چمن کاری یکی از اجزای اصلی و ضروری در اغلب پارکها و فضای سـبز بـه شـمار مـی رود و در طراحـی و ایجـاد فضای سبز نقش مهمی را ایفا می کند و همانند یک زمینه مناسب در یک تابلوی نقاشی است که با انواع درختچه های زینتی و گلها مزین شده باشد. چمن مانند تمام گیاهان سبز دیگر در تولید اکسیژن محیط موثر است . هوا را تمیز کـرده و گرد و غبار محیط را کاهش می دهد و از فرسـایش خـا ک جلـوگیری کـرده و تبخیـر شـدید آب از سـطح زمـین را کاهش می دهد .

چمن
چمن

برای چمن کاری باغ یا چمن کاری ویلا و… مراحل زیر باید انجام گردد

آماده سازی بستر چمن کاری:

عملیات آماده سازی زمین چمن کاری شامل موارد زیر است:

آماده سازی بستر چمن
آماده سازی بستر چمن

١ تهیه خاک مناسب چمن کاری :

مناسبترین خاک برای کشت چمن مخلوطی از خاک رسی –شنی می باشد . در خاکهای شـنی بـه علـت نفـوذ پـذیری زیاد آب توسط خاک و زهکشی سریع آب به سرعت از دسترس ریشه چمن خارج شده و باعث زردشـدن چمـن مـیشود . خاکهای رسی نیز به سرعت سله بسته و باعث توقف رشد و نمو چمن می شود. زمین چمنکاری باید نرم و کاملا مسطح و هموار باشد.

٢ خاکبرداری :

اگر زمین چمنکاری دارای خاک مناسبی برای کشت چمن نباشد ، باید بسته به وضعیت زمین ، خاک را تـا عمـق ۳۰ سانتیمتر خاکبرداری نمود.

آماده سازی بستر چمن
آماده سازی بستر چمن

٣- خاکریزی :

در صورت نیاز می توان خاک مناسب چمنکاری را که خاک رسی – شنی است تهیه و به ضخامت حدود ۳۰ سانتیمتر به زمین افزوده و آن را بطور یکنواخت در تمام سطح زمین پخش کرد.

 ۴ -شخم زدن زمین :

مهمترین نکته در تهیه زمین چمن عملیات شخم زدن زمین است . خاک زمین چمنکاری بایـد بطـور یکنواخـت شـخم زده شود . برای نرم کردن خاک ، باید زمین را توسط تیلر شخم زد .

۵-غلطک زدن :

غلطک زدن باعث می شود ریشه های چمن بهتر رشد کرده و براحتی پنجه بزنند . غلطک زدن یکبار قبل از کشت بذر و یکبار پس از کشت انجام می شود ، معمولا پس از اولین چمنزنی نیز برای اینکه ریشـه هـای چمـن بخـوبی در زمـین مستقر شوند غلطک زدن مجددا انجام می شود.

غلطک زنی چمن
غلطک زنی چمن

کاشت چمن:

کاشت چمن عموما به دوصورت بذری و نشایی انجام میگردد(چمن کاری ارزان)

۱-کاشت چمن بذری :(چمن کاری به صورت بذری)

میزان بذر لازم برای چمنکاری بستگی به درشتی و ریزی و قوه نامیه بذر و نیز درجه خلوص آن دارد .

کاشت چمن بذری
کاشت چمن بذری

تذکر ١ : در صورتیکه کاشت در فصل پائیز و بهار صورت پذیرد پوشش بذر شامل کود کمپوسـت ( خـاک بـرگ ، )کود پوسیده گاوی و شن سیاه به نسبت ۱-۱-۲ می باشد .
تذکر ٢ : پوشش بذر در فصل تابستان از کود پوسیده دامی ترجیحا پهن اسـبی مـی بایسـت اسـت فاده گـردد . در منـاطق بادخیز ترکیبی از پهن اسبی با شن سیاه ضروری است

کاشت چمن نشایی:(چمن کاری به صورت نشایی)

به کاشت چمن از طریق قطعات آماده چمن در زمین اصلی کاشت چمن به صورت نشایی گویند.این روش مناسب برای کاشت چمن باغ و کاشت چمن ویلا میباشد که در زمان کوتاهی سطح سبزینه را فراهم میکند

 

کاشت چمن نشایی
کاشت چمن نشایی
نشا چمن
نشا چمن
نشا چمن
نشا چمن

نگهداری چمن:

برای داشتن یک چمن خوب باید به خوبی ازآن مراقبت کرد. یک برنامه حفظ و نگهداری که به خوبی طراحی شده و به خوبی اجرا شود شامل :     چمن زنی، آبیاری، کنترل فشردگی خاک و لایه کاهبرگ و نیز کوددهی است که باعث ایجاد یک چمنزار سبز و زیبا می شـود.
یکی از ضروری ترین شرایط برای حفاظت مناسب از گیاه، کوددهی به میزان کافی است تا رشد و نمو برگها، ریشه ها و سـایر قسـمتهای
گیاه به نحو ایده آل تضمین شود

زمان کوددهی چمن:

قبل از کاشت بذر، تکه ها، قطعه ها و استولون های چمن، کود را به خـاک اضـافه کنیـد . توصـیه ای کـه معمـولاً بـرای کوددهی قبل از کاشت به طور متوسط برای خاکهای شبیه به مناطق گرم و خشک ونیمه خشک می شود این است که برای هـر صـد متـر مربع خاک ۶ کیلوگرم سولفات، فسفات آمونیوم  اضافه کنید بطوریکه با ۱۵ – ۱۰ سانتیمتر از لایه بالایی خاک مخلوط شود.

کوددهی چمن
کوددهی چمن

تشخیص مشکلات چمن:(برطرف کردن مشکلات چمن حیاط و چمن ویلا)

برای تشخیص نواحی مشکل دار هفته ای یکبار یا درست قبل از هر نوبت چمن زنی، چمن را بررسی کنید. همزمان به علفهای هرز نیزباید توجه نمود. یک توده چمن انبوه نشانه سلامت چمن و مانع رشد بسیاری از علفهای هرز است، پـس رشـد فـراوان علفهـای هـرز نشانه عدم سلامت چمن و احتمال وجود سایر آفات است. چمن تازه بسیار آسیب پذیر است و مقدار آب و کود مورد نیاز آن با چمـن کهنه تفاوت دارد.

چمن زنی:

برای داشتن یک محوطه چمن زیبا و عالی علاوه بر فعالیت هائی نظیر آبیاری و کوددهی چمن زنی مناسب نیز لازم است. چیدن چمن در ارتفاع و به دفعات مناسب ضمن تکمیل رشد چمن باعث ایجاد چمن انبوه و یکدست می شود کـه علفهـای هـرز در آن نمـی روینـد ومحوطه چمن برای استفاده مناسب حفظ می شود.

چمن زنی با ماشین
چمن زنی با ماشین

اگر چمن خیلی کوتاه چیده شود، باعث نازک شدن پوشش چمن و ازدیاد علفهای هرز شده، چمن را مستعد حمله آفات نموده و احتمالاً پس از مدتی باعث از بین رفتن چمن می شود. اگر چمن خیلی بلند چیـده شـود تـوده ای ناموزون و زشت به وجود می آورد که به ایجاد لایه کاهبرگ، یک لایه اسفنجی از بقایای گیاهان، کمک می کند.

چمن زنی
چمن زنی

تعـداد دفعـات چمـن زنی به اندازه ارتفاع چمن در حفظ و نگهداری یک چمن سالم موثر است و باید با توجه به میزان رشد گیاه تعیین شود که به نوبه خود به شرایط آب و هوائی و برنامه نگهداری چمن بستگی دارد.

نکات دیگری درباره چمن زنی:

– در جائی که چند گونه چمن وجود دارد چمن را متناسب با گونه غالب یا مطلوب ترین نوع آن بچینید .
– چمن خیس را نچینید، به تیغه های چمن زن می چسبد و آن را کند می کند.
– برای جلوگیری از ناهموار شدن زمین (ایجاد موج) می بایست هر چند وقت یکبار جهت چمن زنی را تغییر دهید .
– تیغه های چمن زن را بطور مرتب تیز کنید. چمن زن های کند به خاطر باقی گذاشتن چمن های له شده یا بریده نشده ظاهر ژولیـده
و نامرتبی به چمن می دهد و چمن آسیب دیده نسبت به بیماری حساس تر است (سر چمن ریش ریش شده و خشک می گردد ).

نکات ثانویه چمن زنی:

– ارتفاع برش را به صورت ناگهانی یا به میزان زیاد تغییر ندهید. اگر چمن، خیلی بلند شده باشد برای مـدتی تعـداد دفعـات چمـن
زنی را بیشتر کنید و به تدریج با پیروی از قانون ۱/۳ ارتفاع برش های متوالی را کاهش دهید تا مجدداً ارتفاع چمن بـه میـزان متناسـب
برسد.
– از آنجائیکه چمن زدن باعث وارد آمدن فشار بر چمن می شود در شرایط آب و هوائی پرتنش یا زمانی که چمن خشک اسـت آن را
نچینید (. مثلا در شرایط حداکثر گرمای هوا در تابستان (اواسط تیر تـا اواسـط مـرداد ) رشـد چمـن محـدود بـوده و حـد اقل چمـن زنـی
می بایست انجام پذیرد.
– چمن زیر سایه را کمی بلندتر و کمتر از آنچه که معمولاً برای آن گونه چمن توصیه می شود بچینیـد . سـایه باعـث کـاهش فتوسـنتز
می شود و اگر چمن کمی بلندتر چیده شود سطح برگ بیشتر می شود و کمبود میزان نور جبران می شود.

کاهبرگ زدایی چمن:

لایه کاهبرگ چیست؟

لایه ای متشکل از ساقه ها، ساقه های رونده، ساقه های زیر زمینی، ریشه ها و آشغالهایی می باشد که بین سطح خاک و پوشش چمن انباشته
شده اند. این لایه مکان مناسبی برای مخفی شدن حشرات است و از رسیدن آب به خاک جلوگیری می کند .کنترل لایه کاهبرگ یکی از مهمترین اقدامات در نگهداری و مراقبت از چمن است. با حذف این لایه آب و کود سریعتر جذب می شود و از شیوع بیماریها و حشرات جلوگیری می شود.

کاهبرگ چمن
کاهبرگ چمن
کاهبرگ زدایی چمن
کاهبرگ زدایی چمن

هوادهی چمن :

چمن های رشد کرده در خاکهای رسی یا چمن هایی که در معرض آمد و شد زیـاد افـراد می باشند.

براحتی فشرده و متراکم می شوند . در این شرایط نفوذ آب و مواد غذایی به درون خاک به دلیل فشردگی خاک یا وجود لایه کاهبرگ با مشکل مواجه میشـود و لکـه هـای عاری از چمن و برهنه به تدریج ظاهر شده و چمـن سرسـبزی و شـادابی خـود را از دسـت میدهد. هوادهی، یک روش سـاده ایجـاد منافـذ و سـوراخ هـایی درون چمـن مـی باشـد تـااکسیژن، رطوبت و عناصر غذایی بتوانند به درون خاک نفوذ کنند و سلامتی و شادابی را به گیاه باز گرداند.

هوادهی چمن
هوادهی چمن
هوادهی چمن
هوادهی چمن

خاک دهی چمن :

خاک دهی چمن شامل کاربرد لایه نازکی از خاک بر روی سطح چمن است . بعد از هوادهی به طور معمـول خـاک دهـی انجـام میشـود وهدف اصلی آن بهبود بافت خاک می باشد .  معمـولا اینکـار بـرای تسـطیح چمـن و ترمیم مناطق آسیب دیده و پر کردن سوراخهای ایجاد شده در عمل تهویه انجام می شود . نسبت خاک به کود ۳به۱ می باشد .

 

خاک و کود دهی چمن
خاک و کود دهی چمن
خاک و کود دهی چمن
خاک و کود دهی چمن
۱۳ خرداد ۱۳۹۴
کودآلی

کود چیست؟کود آلی چیست؟تفاوت کودهای آلی و شیمیایی در چیست؟کمپوست چیست؟

کود چیست:

به کلیه موادی اعم از آلی (طبیعی)یا شیمیایی(مصنوعی) که داری عناصر و مواد غذایی مورد نیاز گیاه باشند کود اطلاق میشود که دو منشا سنتتیک و طبیعی دارد.

کوددهی چمن
کود شیمیایی
کود-کود آلی-کمپوست
کود-کود آلی-کمپوست

کود آلی چیست:

کمپوست یا کود آلی بقایای تخمیر شده ی زباله های شهری , یا ضایعات زراعی و کشاورزی و کود دامی است بی آنکه زیانی برای
خاک های کشاورزی داشته باشد ؛ باعث حاصلخیزی و توان بیشتر آن می شود . یکی از عوامل مهم استفاده مواد آلی جلوگیری از
آلودگی خاک و آب بوسیله ی مواد شیمیایی بوده است. زیرا کود های آلی فرآورده های طبیعی اصیل و بدون خطر هستند که به
تنهایی می توانند برای پایداری کشاورزی مناسب باشد .

با توجه به تنوع منابع کود های آلی می توان این مواد را به شرح زیر طبفه بندی نمود:
-کودهای حیوانی(کود دامی و مرغی)
-کمپوست حاصل از ضایعات کشت وصنعت های تولید قارچ خوراکی
-کمپوست حاصل از ضایعات کارخانه های دخانیات
-کمپوست های حاصل از بقایای شاخه و برگ درختان و سایر ضایعات و پسماندهای گیاهی

-کمپوست های حاصل از تخمیر سبوس برنج و کلش گندم
-کمپوست های حاصل از ضایعات کار خانه های قند
-کمپوست های حاصل از تخمیر زباله های شهری
-کمپوستهای حاصل از تخمیر آزوال
-کمپوست های حاصل از تخمیر فاضالب شهری
-کمپوست های حاصل از تخمیر ضایعات نیشکر
-کود های آلی از پودر استخوان و ضایعات  پسته و به عبارت دیگر هر ماده آلی که بتواند نسبت کربن به ازت
خاک را اصالح ؛ غلظت عناصر غذایی مورد استفاده گیاهان زراعی را افزایش و PHخاکهای آهکی را کاهش دهد.

کودآلی
کودآلی

موادآلی(کمپوست) به چه موادی اطلاق میشود:

بطور کلی به موادی که از لاشه ؛پس مانده ها و فضولات حیوانی ؛ گیاهی ؛ انسانی و خاک روبه ها به وجود می آید مواد آلی گفته
می شود.

ماده آلی به عنوان تکمیل کننده خاک ها به شمار می رود و تاثیری در شرایط فیزیکی وشیمیایی خاک دارد باتوجه به مقدار نسبی
آن به مراتب بیش از حد انتظار است از این رو درک کامل فیزیک خاک و آشنایی کافی با مطالب آن بدون توجه دقیق به ماده ی
آلی مسیر نمی باشد .
مواد آلی خاک دائم در حال تغییر و تبدیل است به این معنی که موجودات خاکزی ؛به ویژه باکتریها آنها را می پوشانند و در نتیجه
ماده ای به نام هوموس به وجود می آید

کمپوست
کمپوست

 دو نقش اساسی ماده آلی و کودهای آلی(کمپوست) در خاک:

-مقداری از عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان و موجودات زنده خاک را فراهم می آورد.
-خواص فیزیکی و شیمیایی و زیستی خاک را اصالح می کنند

کودهای دامی:

کودهای دامی یا حیوانی را سرگین و گمیز دامها و کاه و کلشی که برای تهیه بستر آنها به کار میرود، تشکیل میدهند، این کود
شامل دو بخش مایع و جامد میباشد که از لحاظ وزنی، تولید کود اصطبلی جامد سه برابر مقدار مایع آن است. حدود نیمی از ازت
و پتاسیم و تمام فسفر کود اصطبلی در قسمت جامد آن متمرکز شده است.

کود دامی
کود دامی

برخی از ویژگیهای استفاده کود های آلی در خاک:

ـ منبع کربن و انرژی برای میکروارگانیسمهای خاک،

ـ منبع عناصر غذایی نظیر نیتروژن، گوگرد، فسفر و … ،

۳ـ پایداری ونگهداری ذرات خاک به عنوان خاک دانه یا خاک واحد و کاهش خطر فرسایش خاک،

۴ـ توسعه تخلخل خاک و افزایش ظرفیت نگهداری هوا و آب و تسهیل توسعه و رشد ریشه ای،

۵ـ حفظ و ابقای عناصر غذایی و جلوگیری از هدررفت آنها با افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی (CEC (و ظرفیت تبادل آنیونی

۶-جلوگیری از فشردگی و تراکم خاک با پائین نگهداشتن وزن مخصوص ظاهری و ممانعت از ایجاد قشرها و پوسته های سخت، ترک و گسل،

۷ـ افزایش قابلیت خاکورزی و تغییر در خصوصیات خاک مثل کاهش چسبندگی، افزایش نفوذپذیری و نرمی خاک،

۸ـ ابقای کربن از اتمسفر و دیگر منابع،

۹ـ کاهش اثرات محیطی منفی مثل اثر حشره کشها، فلزات سنگین و بسیاری از آالیندههای دیگر

۱۰ -افزایش قدرت بافری خاک و مقابله با تغییرات سریع اسیدیته خاک

۱۱-افزایش سرعت نفوذ آب در خاک و کاهش تولید رواناب .

کوددهی و تغذیه
کوددهی و تغذیه

تفاوت کود آلی و شیمیایی در چیست؟

کود های آلی عمدتا منشا طبیعی داشته و پس از مراحل پوسیدگی و تجزیه قابل استفاده میباشند که دارای درصد مواد غذایی بالایی نیستند ولی باعث بهبود ساختار خاک و افزایش تخلخل و کاهش وزن ظاهری خاک میشوند که در جذب آب موثر است ولی کودهای شیمیایی عمدتا منشا  سنتتیک و مصنوعی داشته که شامل درصد بالایی از عناصر و مواد غذایی هستند اما در بهبود ساختار خاک نقشی ندارند.

Call Now Buttonتماس