تراریوم یا باغ شیشه ای چیست؟چگونه تراریوم بسازیم؟چگونه تراریوم ارزان بسازیم؟

تراریوم،باغ شیشه ای،واریوم
تراریوم،باغ شیشه ای،واریوم

تراریوم مجموعه ای است از کشت گیاهان زنده و در حال رشد که درون ظرف شیشه ای یاحبابهای پلاستیکی قرارگرفته اند و بسته به ذوق و سلیقه صاحباش میتواند از منظره و ترکیب متفاوتی برخوردار باشد. این عمل ضمن جالب بودن، بسیار سرگرم کننده نیز هست و تنها روشی است که گیاهان در محیط بسته و در اتمسفر نسبتاً عاری از آلودگیرشد مینمایند و تقریباً فاقد کلیه مشکلاتی هستند که معمولاً در پرورش گیاهان با آنها روبه رو هستیم. تراریوم که امروزه برای کشت گیاهان در تنگهای شیشهای دهان گشاد به کار میرود، یک وسیله چشم انداز طبیعی کوچک است.

تراریوم یا باغ شیشه ای
تراریوم یا باغ شیشه ای

مواد لازم ساخت تراریوم یا باغ شیشه ای

ظرف:
اندازۀ ظرفها باید طوری انتخاب شوند که بزرگی آن برای احاطۀ ۲ یا چند گیاه کافی باشد. مثل تنگ ماهی، ظرف شیشه ای شکلات، آکواریوم،
برای افراد مبتدی، پیشنهاد می شود که یک ظرف بزرگ و در باز مانند آکواریوم انتخاب شود. کارکردن داخل آن بسیار آسان است و با کسب تجربه شما می توانید از چوبهای بلند و یا بیلچه برای کاشتن گیاهان در ظروفی که دهانه آن کوچک است استفاه کنید.

چیزهائی را انتخاب کنید که به اندازه کافی برای جا دادن گیاهان بزرگ باشند و سرپوش آن طوری باشد که مانع خروج رطوبت گردد. کوزه، بطری، آکواریوم ظرفهائی هستند که بطورمعمول مورد استفاده قرار میگیرند.
ظرف باید شفاف باشد، زیرا ظروف رنگی و یا کرد نور را کاهش می دهند و در رشد گیاه دخالت می کنند.
ظروف می توانند باز یا بسته باشند .

ساخت انواع تراریوم

گیاهان در ظروف بسته باید رطوبت بالا را بتوانند تحمل کنند. ظروف با درب بزرگ بدون پوشش ممکن است مورد استفاه قرار بگیر اما احتیاج دارد به آبیاری متناوب برای اینکه رطوبت را حفظ کنند. تراریوم های باز خشک هستند و کمتر دچاربیماریهای گیاهی می گردند.(گیاهان مناسب تراریوم)
قبل از کاشت ظرف را استرلیزه کنید. آنرا با آب گرم و صابون خوب شستشو دهید. اگر از ظرفهای تمیز شیشه ای تجاری استفاده می کنید
اجازه دهید که درب ظرف چندین روز قبل از کاشت باز باشد.

ظروف شیشه ای تراریوم
ظروف شیشه ای تراریوم

ظروف تراریوم2

زغال چوب:
از زغال چوب برای جذب بوی نامطبوع ظرف استفاده می گردد.

زغال فعال
زغال فعال تراریوم
زغال فعال تراریوم

پارچه پرده ای فایبر گلاس یا جوراب زنانه نایلونی:
این مواد برای جلوگیری از فرو نشستن خاک و از بین رفتن توانایی آن برای زهکشی استفاده می شوند.

استفاده از چوب های بلند:

چوبهای بلند می توانند مفید باشند. طول مناسب بستگی دارد به ارتفاع ظرفی که برای تراریوم بکار می رود. آنها می توانند مورد استفادهقرار بگیرند برای حفر چاله هایی که برای کاشت گیاهان بکار می روند.
اگر دهانه ظرف مورد استفاده ما خیلی کوچک باشد از یک قیف کاغذی یا فویل آلومینیومی برای ریختن خاک به داخل ظرف استفاه کنید.
یک اسپری آب پاش برای آب دادن به تراریوم می توند مورد استفاده قرار بگیرد.

دانلود فایل آموزش تصویری ساخت تراریوم